PrzystanekLawenda
  • OFERTA
  • Galeria
  • Artykuły
    • Odmiany >
      • Grosso
      • Provence
      • Hidcote
      • Miss Dawnderry
      • Betty's Blue
    • Sadzonki
    • Sesje zdjęciowe
    • Zimowanie
    • Stanowisko
  • Media
  • Kontakt

Lawenda pośrednia Grosso

Obraz
W 2016 roku w Polsce zawrzało wśród lawendowców w temacie lawendy Grosso. Pojawiło się na rynku wiele sadzonek oznaczonych jako odmiana Grosso a jak się okazało (niestety po wielu miesiącach uprawy) iż z tą odmianą nie ma nic wspólnego.
Właśnie dlatego zdecydowaliśmy opisać tą jedną z najbardziej znanych aczkolwiek wciąż niezbyt popularnych odmian w Polsce.
Obraz
SYSTEMATYKA
Grosso jest odmianą z gatunku lavandula x intermedia (lawenda pośrednia, zwana lawandyną). Jest to naturalna hybryda lawendy wąskolistnej (lavandula angustifolia) i szerokolistnej (lavandula latifolia).


HISTORIA
Odmiana Grosso została oznaczona przez M.Pierre Grosso około 1972 roku w Goult, we Francji, w dystrykcie Vaucluse. M.P.Grosso był plantatorem lawendy od 1931, jego odmiana odniosła ogromny sukces i już w 1980 roku stanowiła 55% upraw we Francji i zastępowała m.in. odmianę Abrialii. Mimo to M.P.Grosso zmarł w biedzie w 1989 roku.
Obraz
ZAPACH
Odmiana ta charakteryzuje się dużo mocniejszym zapachem niż inne lawendy, także pośrednie. Spowodowane jest to większą zawartością olejków eterycznych. Sam olejek jest bardzo specyficzny gdyż zawiera więcej kamfory przez co jest uznawany za gorszej jakości i jest nieco tańszy niż z lawend wąskolistnych.
Obraz
ROZMIAR
​Grosso ma pokrój prawie idealnej półkuli.
Osiąga wysokość 90cm. 
​
Obraz
KŁOSY
Kłosy są wielkości 5,5-9cm, wąskie, zwarte i spiczaste. Kolor kłosów to klasyczny fiolet, ani ciemny (jak np. Miss Dawnderry czy Gros Bleu) ani jasny (jak Provence czy Munstead). Po ususzeniu kolor staje się jaśniejszy, lekko szary a pąki kwiatowe łatwo obsypują się odpadając od łodyg. ​
Obraz
LIŚCIE
​Młode rośliny mają liście zielono-szare, wraz z wiekiem przechodzące bardziej w szare. Wielkość liści 3,5-6cm x 3-5mm. ​
Obraz
​KOLORY NA ZDJĘCIACH
Nienaturalny kolor Grosso na tym zdjęciu uzyskaliśmy robiąc zdjęcie o zachodzi słońca. Należy pamiętać o tym iż kolory zdjęć w internecie są często sztuczne.
Obraz
KSZTAŁT ŁODYG
Część łodyg posiada tylko jeden kłos a część ma dodatkowo po dwie boczne łodygi z kłosami - jest to odziedziczone po rodzicach, pojedyncze łodygi z lawendy wąskolistnej i potrójne z szerokolistnej.
Obraz
KWITNIENIE
Grosso zakwita później niż lawendy wąskolistne, u nas jest to zwykle pierwsza połowa lipca. Jak większość lawend pośrednich, nie powtarza kwitnienia. Z uwagi na swój pokrój tworzy piękne, równe, zwarte, fioletowe rzędy.
Obraz
PRZYCINANIE
Przez pierwsze dwa lata uprawy Grosso przycinaliśmy je w pierwszej połowie września na "kulki", obcina się maksymalnie do połowy tegorocznego przyrostu. W kolejnych latach rośliny nie wymagały już dodatkowego przycinania poza ocięciem kwiatów w lipcu (też tniemy w kształt kuli). Brak konieczności przycinania może jednak nie być regułą i zależeć od żyzności gleby i warunków pogodowych - ostatnie lata były u nas bardzo suche a glebę mamy piaszczystą.
Obraz
ROZMNAŻANIE
​Odmiany tej nie da się rozmnażać generatywnie (przez nasiona). Najbardziej popularnym sposobem jej rozmnażania jest rozmnażanie wegetatywne poprzez ukorzenianie ucinków egzemplarzy matecznych.
Obraz
ZIMOWANIE
​Jak wszystkie lawendy pośrednie jest bardziej wrażliwa na mróz i nieokrywana może przemarznąć w surowe, wietrzne zimy. U nas jednak zimuje dobrze chociaż w większości jest okrywana.
Obraz
ZASTOSOWANIE
Lawenda Grosso ma wiele zastosować ale my stosujemy ją głównie do:
- wypełnienie do saszetek
- pozyskiwanie olejku
- świeże bukiety
- wrzeciona

Ze względu na szarzenie i obsypywanie się po ususzeniu słabo się sprawdza w wiankach, suszonych bukietach i innych kompozycjach ozdobnych.